بارگذاری

مجسمه سنگی آزادی آمریکا و حقایق نگفته آن

مجسمه سنگی آزادی آمریکا و حقایق نگفته آن

مجسمه سنگی آزادی آمریکا یکی از معروف‌ترین و بزرگ‌ترین مجسمه‌های سنگی دنیا است که در شهر نیویورک قرار دارد. این مجسمه یک نماد از آزادی، دموکراسی و امید است که برای میلیون‌ها مهاجر و پناهنده در گذشته و حال معنی داشته و دارد. این مجسمه در سال ۱۸۸۶ میلادی به عنوان یک هدیه از مردم فرانسه به مردم آمریکا ساخته و اهدا شد. این مجسمه یک زن را نشان می‌دهد که یک شعله را در دست راست خود بالا نگه داشته و یک تخته را در دست چپ خود نگه می‌دارد که روی آن تاریخ استقلال آمریکا نوشته شده است. مجسمه آزادی ۹۳ متر ارتفاع دارد و ۲۲۵ تن وزن دارد. این اثر هنری در سال ۱۹۸۴ به عنوان یکی از میراث‌های جهانی یونسکو ثبت شد.

در ادامه با بهشت مزار همراه ما باشید تا این مجسمه معروف جهان را بیشتر بشناسیم. همچنین معرفی جامع انواع مجسمه معروف دنیا + ویژگی هر یک را نیز می توانید در این مقاله بخوانید.

مکان اصلی مجسمه آزادی (تاریخچه مجسمه آزادی نیویورک چیست؟)

مجسمه سنگی آزادی آمریکا در ابتدا در شهر پاریس در فرانسه ساخته شد. سازنده این مجسمه فردریک اوگوست بارتولدی بود که یک مجسمه‌ساز مشهور فرانسوی بود. او ایده ساخت این مجسمه را از ادوارد لابوله گرفت که یک سیاستمدار و تاریخ‌نگار فرانسوی بود.

لابوله می‌خواست که به مناسبت صد سالگی استقلال آمریکا، یک هدیه به این کشور بدهد که نشان‌دهنده روابط دوستانه و مشترک بین فرانسه و آمریکا باشد. بارتولدی با این ایده موافق بود و شروع به طراحی و ساخت مجسمه کرد. او برای الهام‌گیری از چهره مادر خود و بدن همسر خود استفاده کرد. او همچنین از گوستاو ایفل که مهندس معروف سازنده برج ایفل بود، کمک گرفت تا برای مجسمه یک سازه فلزی طراحی کند.

بارتولدی برای ساخت مجسمه از روش ریخته‌گری برنز استفاده کرد. او مجسمه را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کرد و هر قطعه را جداگانه ریخته‌گری کرد. سپس او این قطعات را به آمریکا فرستاد تا در آنجا به هم متصل شوند. مجسمه در سال ۱۸۸۴ میلادی در پاریس تکمیل شد و در سال ۱۸۸۵ میلادی به آمریکا ارسال شد. مجسمه در سال ۱۸۸۶ میلادی در جزیره لیبرتی که در تنگه هادسون واقع است، نصب و افتتاح شد. این جزیره در ابتدا جزیره بدون‌نام بود که بعدا به افتخار مجسمه نامگذاری شد.

بیشتر بخوانید  بهترین سوره برای اموات؛ معرفی بهترین سوره ها برای اموات

حقایق مهم مجسمه سنگی آزادی آمریکا

مجسمه سنگی آزادی آمریکا یک مجسمه پرحاشیه و جالب است که برخی از حقایق آن را می‌توان به شرح زیر بیان کرد:

این مجسمه در ابتدا قرار بود برای مصر ساخته شود و شبیه یک زن مسلمان باشد، اما مصر پیشنهاد بارتولدی را رد کرد.

مجسمه سنگی آزادی آمریکا در اصل نام دیگری داشت. نام رسمی این مجسمه نور جهان (Liberty Enlightening the World)  بود که بارتولدی برای آن انتخاب کرده بود. اما مردم به طور عامیانه به آن مجسمه آزادی می‌گفتند و این نام به مرور زمان جایگزین نام رسمی شد.

در ابتدا رنگ برنزی داشت. اما با گذشت زمان و تاثیر هوا و رطوبت، رنگ مجسمه به رنگ سبزی که امروز می‌بینیم تغییر کرد. این تغییر رنگ به دلیل واکنش شیمیایی بین برنز و اکسیژن است که باعث ایجاد یک لایه از کربنات مس می‌شود. این لایه مجسمه را از خوردگی محافظت می‌کند.

یک مجسمه متحرک است. این مجسمه به گونه‌ای طراحی شده است که بتواند در برابر باد و زلزله مقاوم باشد.

مجسمه سنگی آزادی آمریکا و حقایق نگفته آن

مراحل ساخت مجسمه‌ سنگی آزادی آمریکا چگونه بود؟

مجسمه سنگی آزادی آمریکا یک مجسمه پیچیده و بزرگ است که نیاز به همکاری و هماهنگی بسیاری داشت. مراحل ساخت این مجسمه را می‌توان به شرح زیر خلاصه کرد:

طراحی:

بارتولدی ابتدا یک مدل کوچک از مجسمه را با مقیاس ۱ به ۲۵ ساخت. سپس او از این مدل برای ساخت یک مدل بزرگ‌تر با مقیاس ۱ به ۴ استفاده کرد. او همچنین از یک مدل انسان واقعی برای طراحی چهره و بدن مجسمه استفاده کرد. او برای طراحی مجسمه ۱۰ سال زمان صرف کرد.

بیشتر بخوانید  متن سنگ قبر: بهترین و ماندگارترین ایده نوشته سنگ مزار

ریخته‌گری:

برای ریخته‌گری مجسمه سنگی آزادی بارتولدی از روش ریخته‌گری برنز استفاده کرد. او مجسمه را به ۳۵۰ قطعه کوچک‌تر تقسیم کرد و هر قطعه را جداگانه ریخته‌گری کرد. او برای ریخته‌گری ۴ سال زمان صرف کرد.

حمل و نقل:

برای حمل و نقل مجسمه از ۲۱۴ صندوق چوبی استفاده کرد. او این صندوق‌ها را روی یک کشتی به نام ایزر فرانسه بارگیری کرد. کشتی در تاریخ ۲۱ ژوئن ۱۸۸۵ میلادی از پاریس حرکت کرد و در تاریخ ۱۷ ژوئیه ۱۸۸۵ میلادی به نیویورک رسید.  او برای حمل و نقل مجسمه ۲۷ روز زمان صرف کرد.

نصب:

بارتولدی برای نصب مجسمه از یک پایه فلزی استفاده کرد که توسط گوستاو ایفل طراحی شده بود. او این پایه را روی یک سکوی سنگی نصب کرد که توسط ریچارد موریس هانت طراحی شده بود. او برای نصب مجسمه ۴ ماه زمان صرف کرد.

فرآیند ساخت پایه مجسمه آزادی

پایه مجسمه سنگی آزادی آمریکا یک بخش مهم و جذاب از این مجسمه است که نشان‌دهنده همکاری و همبستگی بین مردم فرانسه و آمریکا است. پایه مجسمه توسط مردم آمریکا ساخته شده بود و شکل یک ستاره ۱۱ ضلعی داشت. این ستاره نمادی از ستاره‌های پرچم آمریکا بود که بیانگر ایالت‌های اولیه این کشور بودند.

پایه مجسمه از سنگ و بتن ساخته شده بود و ارتفاع آن ۴۶ متر بود. پایه مجسمه دارای یک موزه و یک بالکن بود که بازدیدکنندگان می‌توانستند از آن‌ها استفاده کنند. موزه پایه مجسمه شامل برخی از قطعات اصلی مجسمه، مدل‌ها، عکس‌ها و اسناد تاریخی مربوط به ساخت مجسمه بود. بالکن پایه مجسمه نقطه‌ای بود که بازدیدکنندگان می‌توانستند از آن منظره‌ای زیبا از شهر نیویورک و تنگه هادسون را ببینند.

بیشتر بخوانید  تکنیک‌های جدید در حکاکی و گرافیک بر روی سنگ قبر

راهنمای جامع معرفی زیباترین آبنماهای دنیا، معرفی 4 آبنمای جهانی

نور پردازی و تغییر رنگ مجسمه سنگی آزادی

مجسمه سنگی آزادی آمریکا یک مجسمه زیبا و جذاب است که با نور پردازی و تغییر رنگ در شب و روز، بیشتر به چشم می‌آید. مجسمه در شب با چراغ‌های الکتریکی روشن می‌شود که از سال ۱۹۱۶ میلادی به کار گرفته شده‌اند. این چراغ‌ها در طول سال‌ها چندین بار تغییر کرده‌اند و اکنون از ۳۵۶ چراغ LED استفاده می‌شود که کمتر انرژی مصرف می‌کنند و روشنایی بیشتری دارند. مجسمه همچنین در برخی از مناسبت‌های خاص، رنگ‌های مختلفی دارد.

برای مثال، در روز استقلال آمریکا، مجسمه رنگ آبی، سفید و قرمز می‌شود که رنگ‌های پرچم آمریکا هستند. در روز ولنتاین، مجسمه رنگ صورتی می‌شود که رنگ عشق است. در روز زمین، مجسمه رنگ سبز می‌شود که رنگ طبیعت است. این تغییر رنگ‌ها با استفاده از چراغ‌های رنگی که روی پایه مجسمه نصب شده‌اند، انجام می‌شود.

خلاصه ای از مجسمه سنگی آزادی

مجسمه سنگی آزادی آمریکا یکی از شاهکارهای هنری و تاریخی دنیا است که نشان‌دهنده روحیه آزادی‌خواهی و دوستی بین مردم فرانسه و آمریکا است. این مجسمه با تلاش و همکاری بسیاری از افراد و موسسات در طول سال‌ها ساخته و نصب شد. این مجسمه دارای بسیاری از جزئیات و حقایق جالب و مهم است که بازدیدکنندگان را شگفت‌زده می‌کند. این مجسمه همچنین با نور پردازی و تغییر رنگ در شب و روز، زیبایی و جذابیت خود را بیشتر نشان می‌دهد. این مجسمه یک نماد از ارزش‌های بشری است که برای همه مردم دنیا معنی دارد.

پیام بگذارید

اکنون تماس بگیرید